Uniwersytet Zielonogórski Baza Aparatury Naukowej UZ

Strona głównaMapa serwisuUwagi
 


 
Strona głowna > Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska > Instytut Budownictwa

Maszyna wytrzymałościowa INSTRON 8804 wraz z systemem do analizy deformacji Aramis 3D i Pontos

Maszyna wytrzymałościowa INSTRON 8804 wraz z systemem do analizy deformacji Aramis 3D i Pontos

Maszyna wytrzymałościowa INSTRON 8804 wraz z systemem do analizy deformacji Aramis 3D i Pontos

Właściciel aparatury/przyrządu, adres jednostki, adres i telefon osoby do kontaktu:

Instytut Budownictwa, Laboratorium Instytutu Budownictwa, ul. prof. Z. Szafrana 1,  bud. – A8, tel. 068 32 82 416, dr hab. inż. Mieczysław Kuczma, prof. UZ, tel. 068 32 82 271, mgr inż. Halina Jasik,  tel. 068 32 82 607

 

Data zakupu:  2007

 

Jest to czterokolumnowa maszyna wytrzymałościowa będąca zaawansowanym systemem hydraulicznym do precyzyjnych statycznych, cyklicznych (zmęczeniowych) i dynamicznych badań wytrzymałościowych próbek materiału, jak również elementów konstrukcyjnych wielkowymiarowych w zakresie wywieranej siły do ± 500 kN. Zestaw składa się z dwóch siłowników ± 500 kN oraz dwóch ram i umożliwia badania przy równoczesnym obciążeniu siłami: pionową i poziomą. Można również prowadzić badania w komorze termicznej w zakresie temperatur od minus 150oC do plus 600oC. Proces obciążania i odciążania próbki może być automatycznie sterowany przemieszczeniem lub siłą praktycznie o dowolnym przebiegu w czasie dla obu składowych: pionowej i poziomej. Z maszyną wytrzymałościową współpracują urządzenia pomiarowe Aramis i Pontos do pomiaru deformacji za pomocą dwóch szybkich kamer. Urządzenia te dają nam możliwość badania materiałów i elementów konstrukcyjnych w stanach rozwoju uszkodzeń i propagacji rys, w stanie nośności granicznej i stanach podkrytycznych. Jest to pierwszy taki system pomiarowy w Polsce.

Unia dla Przedsiębiorczych - Program Konkurencyjność Unia Europejska
Sprzęt zakupiony z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw działanie 1.4.2.


   Uniwersytet Zielonogórski (C) 2009-2010 .:. D&C by: JARY