Uniwersytet Zielonogórski Baza Aparatury Naukowej UZ

Strona głównaMapa serwisuUwagi
 


 
Strona głowna > Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska > Instytut Budownictwa

Kamera termowizyjna Fluke TiR2

Kamera termowizyjna TiR2 firmy Fluke przeznaczona jest w sytuacjach wymagających najlepszych rozwiązań przydatnych w diagnostyce budowlanej.

Właściciel aparatury/przyrządu, adres jednostki, adres i telefon osoby do kontaktu:

Instytut Budownictwa, Laboratorium Instytutu Budownictwa, ul. prof. Z. Szafrana 1, bud. – A8, tel. 068 3282416, tel. 068 32 82 607

  

Data zakupu:  2009 - zakup w ramach decyzji MNiSW nr 3267/06/E-545/S/2007-1

 

Kamera termowizyjna TiR2 firmy Fluke przeznaczona jest w sytuacjach wymagających najlepszych rozwiązań przydatnych w diagnostyce budowlanej. Modele z serii TiR są wyposażone w innowacyjną technologię IR-Fusion pomagającą lepiej wykrywać problemy w budynkach (połączenie obrazu w paśmie światła widzialnego z obrazem zarejestrowanym w podczerwieni w widoku pełnoekranowym lub jako obraz w obrazie).  Obiektyw przegubowy z zakresem obrotu 180o umożliwia oglądanie i rejestrowanie obrazów w trudno dostępnych miejscach. Kamera działa w zakresie pomiarowym od -20 do 100oC przy czułości termicznej 0,07 oC. Kamera posiada wyświetlacz o przekątnej 5”, wyposażona jest w kartę pamięci 512MB do zapisu zdjęć. Razem z kamerą dołączone jest oprogramowanie do obróbki i analizy zdjęć.

Termowizja ma szerokie zastosowanie między innymi w budownictwie. Pomiary termowizyjne stosuje się przede wszystkim do wykrywania wad izolacji cieplnej budynków lub instalacji cieplnej, kontroli i oceny jakości wykonawstwa budynków. Termogram obrazuje rozkład temperatury na elewacji budynku lub sieci ciepłowniczej.

Każdej barwie odpowiada na skali temperatur określona temperatura zarejestrowana przez kamerę. Z reguły, barwami jasnymi oznaczone są powierzchnie o wysokiej temperaturze, zaś kolorami ciemnymi o temperaturze niskiej. Wysoka temperatura powierzchni zewnętrznej budynku świadczy o słabej izolacyjności, zaś niska temperatura o dobrej izolacyjności. 

Kamera termowizyjna Fluke TiR2 Obraz z kamery termowizyjnej Fluke TiR2
Kamera termowizyjna Fluke TiR2 Obraz z kamery termowizyjnej Fluke TiR2


   Uniwersytet Zielonogórski (C) 2009-2010 .:. D&C by: JARY